Kaisu ja Kalervo Mäki-Torkko, Mietaantie 496
Tervetuloa Lohiluoman ja Miedon diakoniapiiriin!
Diakoniapiiri on kaikenikäisille avoin kokoontuminen, jossa pohdimme sekä elämään että diakoniatyön vapaaehtoisuuteen kuuluvia asioita. Hartaus ja virsien laulaminen on olennainen osa diakoniapiirin kokoontumista. Tilaisuudessa on kahvitarjoilu sekä arpajaiset, joilla kerätään varoja diakoniatyölle.
Lohiluoman diakoniapiiri kutsuu Miedon diakoniapiirin yhteiseen iltaan. Tässä diakoniapiirissä on mukana diakoniatyöntekijä Hanna Silvola.
Diakoniakylätoimikuntien jäsenet tekevät vapaaehtoistyötä kohtaamalla alueensa asukkaita esimerkiksi onnittelukäynneillä, surukodeissa ja naapuriapuna. He keräävät varoja oman kylänsä ja seurakunnan diakoniatyöhön. Kylätoimikunnat järjestävät diakoniapiirejä, osallistuvat talkooapuun ja erilaisten diakoniatapahtumien toteuttamiseen.
-
-
Aikuisille
-
Linkki avautuu uudessa välilehdessä