Koivisto-Levin diakoniapiiri

ma 17.2. klo 13.00

Helena ja Paavo Haantio, Hirveläntie 287, Kurikan Koivistonkylä

Tervetuloa mukaan diakoniatoimintaan!

Diakoniapiiri on kaikenikäisille avoin kokoontuminen, jossa pohdimme sekä elämään että diakoniatyön vapaaehtoisuuteen kuuluvia asioita. Hartaus ja virsien laulaminen on olennainen osa diakoniapiirin kokoontumista. Tilaisuudessa on kahvitarjoilu sekä useimmiten arpajaiset, joilla kerätään varoja diakoniatyölle.

Koivisto-Levin diakoniapiiri kokoontuu yleensä kodeissa tai seurakunnan tiloissa, yleensä päivällä. Mukana on diakoniatyöntekijä Hanna Silvola.

Diakoniakylätoimikuntien jäsenet tekevät vapaaehtoistyötä kohtaamalla alueensa asukkaita esimerkiksi onnittelukäynneillä, surukodeissa ja naapuriapuna. He keräävät varoja oman kylänsä ja seurakunnan diakoniatyöhön. Kylätoimikunnat järjestävät diakoniapiirejä, osallistuvat talkooapuun ja erilaisten diakoniatapahtumien toteuttamiseen.
  • Apua ja tukea Apua ja tukea
  • Aikuisille Aikuisille

Linkki avautuu uudessa välilehdessä


Järjestäjä

Kurikan alueseurakunta

Ota yhteyttä

Diakoniatyöntekijä
Kurikan alueseurakunta
Seurakuntakeskus, Kurikantie 21
61300 Kurikka

Lue tarkempi esittely lisätiedoista.

Kurikan alueseurakunta

Koko seurakunnan kehitysvammatyö